
Музикотерапія
Музикотерапія... Що це таке?
З давніх пір музика використовувалася як лікувальний фактор. Вже на зорі людської цивілізації жерці, а потім лікарі, філософи, педагоги використовували музику для лікування душі і тіла. Вони задумувалися над таємницями впливу музики, намагаючись визначити її роль у відновленні функцій організму, так у формуванні духовного світу особистості. Відомо, що вже Гіппократ і Піфагор спеціально «прописували» своїм хворим курси лікування музикою, досягаючи високих цілющих ефектів! Відомі ідеї Платона, пов'язані з музикотерапією. Услід за Платоном та Піфагором ідеї про вплив мистецтва на людину Аристотель у вченні про катарсис - концепції очищення душі людини у процесі сприйняття музики.
Яким же чином музика впливає на організм людини?
Важко переоцінити вплив музики на людину. Це живе невичерпане джерело натхнення. Музика може надати насолоду, але також одночасно може викликати сильне душевне переживання, збудити до роздумів, відкрити невідомий світ фантазій.
Організм людини, слухає музику, ніби підлаштовується під неї. В результаті піднімається настрій, працездатність, знижується больова чутливість, нормалізується сон, відновлюється стабільна частота серцебиття і дихання. Мелодії, які приносять людині радість, благотворно впливають на організм: уповільнюють пульс, збільшують силу серцевих скорочень, сприяють розширенню судин, нормалізують артеріальний тиск, стимулюють травлення, покращують апетит, полегшує встановлення контакту між людьми, підвищують тонус кори головного мозку, покращує обмін речовин, стимулюють дихання і кровообіг, посилюють увагу.
Ритм.
Якщо звучання ритму музики рідше ритму пульсу - то мелодія буде надавати релаксаційний ефект на організм, м'які ритми заспокоюють, а якщо вони частіше пульсу, виникає збудливий ефект, при цьому швидкі пульсуючі ритми можуть викликати негативні емоції.
Тональність.
Мінорні тональності виявляють депресивний, пригнічуючий ефект. Мажорні - піднімають настрій, приводять в хороший настрій, підвищують артеріальний тиск і м'язовий тонус.
Музикотерапія в закладі дошкільної освіти.
Музика впливає на багато сфер життєдіяльності через три основних фактора:
Музика має фундаментальні початку всього живого: ритм, мелодію і гармонію. Вона вчить дитину відчувати ритми життя, гармонізує його власні біоритми, синхронізує біохімічні процеси організму; дозволяє точно дозувати психофізичну навантаження, починаючи з прослуховування ніжних звуків і доходячи до потужних ритмів аеробіки та танців.
Музика розвиває експресію людини -
рухову, мовленнєву, мімічну. Прослуховування медитативної музики приводить
дитину в стан повного розслаблення, при якому відновлюється природне
фізіологічне дихання. Музика дозволяє знімати стреси і може бути першим кроком
на шляху оздоровлення.
У дошкільному віці седативний або
активізуючий ефект музики досягається в музичному оформленні ігор; музичної
релаксації. Для дітей з різним темпераментом, відповідно, і музика підбирається різна.
Мелодії зі спокійним ритмом («анданте», «адажіо») повинні слухати неспокійні
діти. Згідно думку медиків, таким дітям підійде німецька або віденська музика з
творів Шуберта, Моцарта, Гайдна, а також різдвяні церковні співи.
А загальмованим дітям з поганим апетитом, що зазнають проблеми з диханням, необхідно слухати музику в темпі «алегро», «алегро модерато», вальси з балетів Чайковського, твори Вівальді, маршові пісні. Неодноразово зазначалося, що значно сильніше впливають на дитину мелодії зі словами. Причому мова практично не має значення.

Особливості використання музикотерапії:

Українська народна пісня - частина народної медицини.
Українська народна пісня є унікальним явищем у світовій культурі. Вона вражає розмаїттям жанрів, стилів, глибиною змісту, незбагненною й незрівняною за своєю красою й простотою поезії.
Бо ж недарма народна пісня творилася протягом тисячоліть, а, отже, пройшла такий відбір. Якого не знав жоден музичний жанр.
Чим уважніша людина до народної пісні, тим легше вона відрізняє зерно від сміття, тим багатша її пожива від цілющої сили справжньої пісні.
В чому ж терапевтична дія пісні? Це так званий спеціалізований жанр, у якому майже нічого, іншого, крім емоцій немає. Ще вагітною, майбутня мама вивчає колискові, які незабаром співатиме дитині. Під часу співів і на матір, і на дитину накочуються цілющі хвилі...
Наші предки підсвідомо відчували, що ї колискова пісня має лікувальну (психотерапевтичну дію). Через незбагненно прості й мудрі, теплі гойдання колискового ритму й маминої інтонації передаються дитині душевна рівновага, любов і довір'я до всього живого, один до одного. На жаль, дійсність не завжди прекрасна. Та в душі дитини вже сформувався перший захисний редут - в пам'яті дитини залишається інформація про те, що в житті більше доброго, ніж поганого. Достеменно відомо, що діти, які не знали, не чули, не сприймали у своєму ранньому дитинстві ні колискових, ні повчальних забавлянок чи пестушок, ні приповідок, зростають черствими до людської біди і горя, жорстокими до людей і тварин, загальмованими до навчання і сприйняття оточуючого. Не соромтесь плакати, слухаючи гарну пісню. Дайте волю сльозам. Це ваше очищення. Пісня лікує вашу думку - це відома імперично знайдена істина.
Лікувальна функція української народної пісні є очевидною і на фізіологічному рівні. Людина свідомо чи несвідомо знаходила найздоровіший, найефективніший спосіб дихання. Недарма дихальні вправи були особливим об'єктом уваги найдавніших лікарів, жреців, воїнів, філософів. Швидкий вдих і повільний видих в узагальненому розумінні це й є пісня. Але незрівнянно глибшою й важливішою функція української народної пісні є на рівні психологічному. Пісня непомітно й завжди несподівано допомагає стати віч-на-віч зі своєю бідою, душевною травмою. Бо людині властиво ховатись від власних психічних травм, не визнавати та не помічати їх - це надто болісно. Тому важко лікувати психічні хвороби.
Через емоційний канал пісня розкриває людині суть її душевної травми, акцентуючи на добрі, красі. Реакцією на розуміння будуть сльози.
В нашому сучасному стрімкому житті тепер майже не чути в домівках колисанок наших бабусь. На жаль, зникають українські народні пісні перлини - приповідки, забавлянки, віршовані смішинки, гумористичні небилиці. А чи варто нехтувати народним досвідом?

Пакет програм класичної музики для урегулювання психоемоційного стану
- Зменшення почуття тривоги та невпевненості:
Ф. Шопен - «Мазурка», «Прелюдії»;
Й. Штраус - «Вальси»;
А. Рубінштейн - «Мелодії».
- Зменшення роздратованості, розчарування, підвищене почуття належності до прекрасного світу природи:
Й. Бах - «Кантата 2»;
Л. Бетховен - «Місячна соната», «Симфонія ля-мінор».
- Для загального заспокоєння, задоволення:
Л. Бетховен - «Симфонія №6», частина 2;
Й. Брамс - «Колискова»;
Ф.Шуберт - «Аве Марія»;
Ф. Шопен - «Ноктюрн соль-мінор»;
Ж. Дебюссі - «Світло місяця».
- Зняття симптомів гіпертонії та напруги у відносинах з іншими людьми:
Й. Бах - «Концерт ре-мінор» для скрипки, «Кантата 21»;
Б. Барток - «Соната для фортепіано», «Квартет 5»;
А. Брукнер - «Месса ля-мінор».
- Для зменшення головного болю, пов'язаного з емоційною напругою:
В. Моцарт - опера «Дон Жуан»;
Ф. Ліст - «Угорська рапсодія» 1;
А. Хачатурян - Сюїта «Маскарад»;
- Для підняття загального життєвого тонусу, покращення самопочуття, активності, настрою:
П. Чайковський - «Симфонія №6», частина 3;
Л. Бетховен - Увертюра «Егмонд»;
Ф. Шопен - «Прелюдія №1», опус 28;
Ф. Ліст - «Угорська рапсодія» 2.
- Для зменшення злостивості, заздрощів до успіхів інших людей:
Й. Бах - «Італійський концерт»;
Й. Гайдн -
«Симфонія».



